Podczas spotkania usłyszą opowieści, które budziły wyobraźnię, cieszyły, angażowały oraz inspirowały do samodzielnego opowiadania.

Młodzi słuchacze poznają kilka niezwykłych opowieści zaczerpniętych z folkloru lub literatury. Dodatkowo opowiadaniu może towarzyszyć oprawa muzyczna z wykorzystaniem takich instrumentów jak: harfa celtycka, gusli, czy bendir.
Spotkania mają charakter interaktywny i dramowy – dzieci włączają się słowem i gestem w opowieść.

Opowiadanie baśni to nie tylko przekazywanie fabuły, ale:

Rozwój wyobraźni
Kultura słowa
Mądrość

Rozwój Wyobraźni

Opowieść mówiona ożywia konkretne i niepowtarzalne obrazy w wyobraźni dziecka. Jedno wypowiedziane słowo warte jest tysiąca wyobrażonych obrazów. Opowiadanie jest współtworzeniem - wymaga aktywności także po stronie słuchacza. Nie bombarduje bodźcami. Daje dziecku czas na samodzielne przeżywanie i rozumienie opowieści.

Rozwój kultury słowa

Piękny język nie musi być sztywny. Piękny język ludzi się nie boi. Za to wielu ludzi mówić się boi, dlatego mówią brzydko. A tu mamy sztukę, w której język może szaleć i być pięknym. I to język mówiony! Kto go posłucha, ten też się odważy i pięknie opowie!

Przekazywanie mądrości

Opowieści, choć mówią o fikcyjnych postaciach i wydarzeniach, w warstwie symbolicznej dotykają prawdziwego świata i jego problemów. Ostrzegają przed niebezpieczeństwami i dają nadzieję na ich pokonanie, pokazują wartość wspólnoty, inspirują do stawiania pytań.

Wybierz temat spotkania

Dźwięko-bajki

"Posłuchajcie, posłuchajcie... dźwięku chmur, co suną po niebie, dźwięku truskawek, które się czerwienią, dźwięku księżyca w pełni. Posłuchajcie ciszy. W ciszy pojawia się pierwsze słowo, potem drugie, trzecie, czwarte... Słowa zaczynają malować obrazy. Czy to widać wodę, która odwiedza dom słońca i księżyca? A tam? Czy to staruszek, który zgubił drogę w lesie?"

W programie "Dźwięko-bajek" muzyka splata się z opowieściami. Towarzyszyć nam będą rozmaite instrumenty takie jak: harfa celtycka, kalimba, tank-drum, drumla, skrzypce, czy bendir.

Opowiadają i przygrywają: Katarzyna Płocińska i Jerzy Szufa

Harfa celtycka, tank-drum, kalimba, drumla

"Lokomotywa"

Zapraszamy na spotkanie z wierszem „Lokomotywa” Juliana Tuwima!

Razem z publicznością, siłą słowa, ruszymy wielką i ciężką maszynę z miejsca. A jak już się rozpędzimy, to damy się ponieść rytmowi i energii tego wspaniałego wiersza.

W trakcie spotkania zaprosimy słuchaczy do wysłuchania wiersza, jak również do różnych aktywności: dramowych, rytmicznych oraz plastycznych.

Performans i warsztaty: Katarzyna Płocińska, Jerzy Szufa

Photo by Brett Sayles from Pexels

Opowieści Improwizowane

Spotkanie dla rodzin chcących przeżyć wspólnie niezapomnianą przygodę. To jest dopiero ekscytacja, kiedy sami opowiadacze nie wiedzą jaki będzie koniec bajki! Opowieści przeplecione będą wspólnymi zabawami muzycznymi i ruchowymi, a także różnymi poleceniami, które sprawiają, że cały spektakl jest interaktywny. Do świata zbudowanego przez opowiadaczy zapraszana jest także publiczność. Dzięki spotkaniu z opowieściami improwizowanymi dostarczamy pożywkę naszej wyobraźni i kreatywności. Spęczony wspólnie czas jest wypełniony obecnością, spontanicznością i otwartością na innych. Gotowi na przygodę?

Opowiadają i przygrywają: Ewa Zaborowska, Jerzy Szufa

Opowieści słoneczne i księżycowe

Każdy wędrowiec wie, że istnieją dwa rodzaje opowieści: historie dnia i historie nocy. Historie dnia opowiada nam słońce, są pełne ciepła, radości i zabawy. Nocą przychodzi jednak inny opowiadacz — księżyc. Jego opowieści kryją tajemnice, zawierają zagadki, a czasem przywołują magiczne istoty i zaklęcia.  Zapraszamy do wspólnej wędrówki po krainie wyobraźni!

Opowiada: Jerzy Szufa

Ilustracja muzyczna: Katarzyna Płocińska

promienie słońca

Opowieści Węgierskie

Jak przechytrzyć sułtana?

Czemu skarbiec króla Nieboraka świeci pustkami?

Jak rozśmieszyć bardzo poważną królewnę?

Czy istnieją buty, które same chodzą?

Przyjdźcie na spotkanie, a być może znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Baśnie węgierskie cechuje specyficzny humor. Pełne są śmiesznych, nietypowych postaci i zaskakujących wydarzeń. Po wysłuchaniu opowieści skupimy się na brzmieniu instrumentów. Obudzimy wyobraźnię i stworzymy wspólnie zupełnie nową opowieść na bazie dźwięków i skojarzeń.

Opowiadają i przygrywają: Katarzyna Płocińska, Jerzy Szufa

cykl 5 spotkań
-
Baśnie z różnych stron Świata

Strona w budowie

Opowiadają i przygrywają: Katarzyna Płocińska, Jerzy Szufa 

baśnie z różnych stron świata

Twój pomysł

Zbliżają się święta i chcesz zaproponować dzieciom program mikołajkowy? Przerabiacie właśnie temat: stworzenia świata, wiedźm i czarownic, mitów greckich, miejskich legend. Świętujecie Rok Wisły albo Dzień Podróżnika? Chętnie przygotuję spotkanie z opowieścią dostosowane do Twoich potrzeb.

Opowiada: Jerzy Szufa

WIEK
4-7 LAT
Liczba dzieci8 - 40
czas
30-60 Min
cena:
sPotkanie z opowieścią 600 zł sPotkanie z opowieścią + OPRAWA MUZYCZNA 1200 zł*

*W programach z oprawą muzyczną występują 2 osoby. Niektóre programy, np. dźwięko-bajki dostępne są wyłącznie z oprawą muzyczną.

Prowadzę spotkania edukacyjne oraz artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Opowiadam baśnie z różnych stron świata, wychodząc z założenia, że opowiadanie to nie tylko przekazywanie fabuły, ale:

  • rozwój wyobraźni
  • rozwój kultury słowa
  • uczenie się postawy szacunku i zaufania
  • przekazywanie mądrości