O pierwszych dźwiękach


wiek
6 - 10 lat

czas trwania
1 godz.

data premiery
19.11.2021
fot. Paweł Ogrodzki, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie. Listopad 2021

Opis spektaklu:

Edgar uwielbia śpiewać. Niestety nie do końca mu to wychodzi - fałszuje. Właśnie dlatego mieszkańcy miasteczka ciągle uciszają Edgara "Ciiii! Ciii! Ciii!". Czy można się czegoś nauczyć, kiedy ktoś nas ciągle ucisza?

Pewnego dnia Edgar wyrusza w daleki świat. Na swojej drodze spotyka Muzykę - kobietę w gwieździstej sukni i czerwonym płaszczu. Czy Muzyka pomoże Edgarowi nauczyć się śpiewać i grać? Jakie historie mu opowie?

Spektakl narracyjny O pierwszych dźwiękach - to opowieść snuta w ciągłej interakcji z dziećmi. Wypełniona wspólnym śpiewem, dźwiękami harfy, pianina i innych instrumentów. Ramową historię Edgara przeplatają wątki mitologiczne o początkach muzyki - opowieść z fińskiej Kalevali o powstaniu pierwszego kantele, o stworzeniu lutni przez małego Hermesa, czy o pojedynku muzycznym Marsjasza z Apollem.

Jerzy Szufa - opowiadanie

Oktawia Bylicka, Krzysztof Ratajski - muzyka

Kwestie techniczne: spektakl świetnie nadaje się do wystawienia w warunkach scenicznych. W większej przestrzeni potrzebujemy nagłośnienia  oraz lekkiego oświetlenia widowni.

Możliwość tłumaczenia na PJM.

Fot. Paweł Ogrodzki, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie. Listopad 2021
"Nie znam ani trochę języka polskiego, a jednak oglądałem ten spektakl całkowicie zahipnotyzowana i zachwycona przez całą godzinę. Z perspektywy opowiadaczki - była to piękna rówowaga muzyki, języka, interakcji z publicznością, komedii i figlarności. Bardzo poruszył mnie ten utwór. Dzieci były całkowicie urzeczone.
Idźcie to zobaczyć!"

Clare Murphy, irlandzka opowiadaczka
"Uczestnictwo w tym spektaklu to niezwykłe doświadczenie! Opowieści i muzyka doskonale się uzupełniają, przeplatają, zapadają w ucho i serce. Razem z bohaterem podróżujemy i odkrywamy nowe światy, dźwięki i instrumenty. Podróż ta wyzwala piękne emocje, rozczula i bawi. Przyjemnie obserwuje się najmłodszych, którzy w pełni angażują się w fabułę, taniec i śpiew. Niezwykłe dźwięki i melodia przewodnia towarzyszą słuchaczom długo po zakończeniu spektaklu. Pełen profesjonalizm opowiadacza i muzyków to gwarancja doskonałej jakości i wrażeń na najwyższym poziomie."

Ewelina, edukatorka i opowiadaczka
"Świetnie spędzony czas, dzieci oglądały spektakl trwający ok. 1 h w nieprzerwanym skupieniu. Piękna oprawa muzyczna, bardzo dobry kontakt aktora/opowiadacza z publicznością, ktora od początku do końca jest zaangażowana w spektakl. Szczerze polecam."

Ania, koordynatorka projektów
"Poszedłbym jeszcze raz z klasą, chłopakom podobałoby się granie-piłowanie."

Robert, lat 10